Větší problém než ubývání půdy je ztráta kvality Zdroj: www.Agris.cz 12.3.2014

12.03.2014 09:37

Zatímco výstavba logistických center, průmyslových areálů či jen obytných domů či chatek na původně zemědělské půdě je vidět na první pohled, kvalita půdy, minimálně pro laickou veřejnost, poznatelná není.

Zřejmě i proto převažují v diskusích na téma půda obavy z výprodeje české půdy cizincům v minulosti či rizika záborů půdy v současnosti. Část novinářů klade otázky na téma, zdali pokračující zábory půdy nevyústí do stavu, kdy se v ČR nebude moci vypěstovat dostatek obilí a dalších hospodářských plodin, protože nebude na čem. Což je typická ukázka neschopnosti rozlišovat podstatné od méně podstatného.

Ne že by zábory půdy (zejména té velmi kvalitní, které právě v ČR nejvíce ubývá), nebyly problémem. Určitě je nutné například stále připomínat potřebnou finanční ochranu zemědělského půdního fondu, což je v současnosti velmi aktuální, neboť v legislativním procesu je zákon, který se i podle svého názvu tímto problémem zabývá. Na druhou stranu si je ale třeba uvědomit, že postupný úbytek zemědělské půdy k využití na průmyslové a obecně nezemědělské účely probíhal vždy, v předlistopadovém období dokonce rychleji, než dnes. Což se ale může změnit především díky skutečnosti, že „zásoby půdy“ se tenčí všude na světě, na planetě přibývá lidí a navíc je půda často doporučovanou investicí, čímž se stává předmětem podnikatelského zájmu daleko širší skupiny lidí, než jsou hospodařící zemědělci nebo stavaři. Tlak na zábory půdy bude tedy narůstat, což je ale jen jedna stránka mince. Více čtěte zde.

—————

ZpětRepasované notebooky a repasované počítače